Автор Тема: чл.2 от ЗА-принцип на изключителност при осъществяване на адвокатската професия  (Прочетена 445 пъти)

Clover

• Член на ИКАР
  • Адвокат
  • Публикации: 29
  • Рейтинг: +1/-0
    • Профил
Здравейте, колеги!

Бих искала да чуя мнението ви по един много важен за мен принцип, залегнал в чл. 2, ал. 1, изр. посл. от Закона за адвокатурата, съобразно който тази наша професия се осъществява и в съответствие с принципа на изключителност. Какво включва упражняването на адвокатска професия четем в чл. 24. Според вас какво значи този принцип на изключителност при осъществяване на адвокатската професия?

На мен ми се „въртят“ в главата няколко тези (но не изключвам да има и повече от посочените :))

1/ Адвокатската професия не може да бъде упражнявана от други лица поради изключителната компетентност на адвоката. Предвид това, когато е приемал закона, Законодателят не е предвидил изрични санкции за упражняването й от други лица, тъй като е приел това за недопустимо – не може да има изобщо такава простъпка, следователно – няма нужда от санкция;
   2/ Компетентностите на адвокатската професия могат да бъдат „упражнявани“ от други лица, но само адвокатът може да се справи най-добре поради изключителността (си). 

Според  тълковният речник „изключителен“ значи „който е извън правилата, извънреден, специален, който надхвърля някаква степен, извънмерен“, а „осъществявам“ значи „правя нещо да стане действителност, ставам, реализирам се“;

3/ Изключителността не се отнася до осъществяването/упражняването на адвокатската професия, а до начина на ситуиране/организация на Адвокатурата.

Аз лично не можах да намеря мотивите за приемане на Закона за адвокатурата, но ако някой ги намери и там има решение какво да разбираме под тази наша „изключителност“ при осъществяване на професията, ще бъда благодарна да ги сподели тук.

За улеснение копирах текстовете от закона тук:

Чл. 2. (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.)  (1) Упражняването на адвокатската професия е дейност, предвидена в Конституцията, за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица. Тя се осъществява в съответствие с принципите на независимост, изключителност, самоуправление и самоиздръжка.
   /Бел. “Тя“ = “дейност“ = “упражняването на адвокатската професия“. В този смисъл последното изречение би изглеждало така след замяната на думите, поне според мен: „Упражняването на адвокатската професия се осъществява в съответствие с принципите на независимост, изключителност, самоуправление и самоиздръжка/
   Чл. 24. (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.)  (1) Упражняването на адвокатската професия включва: 1. устни и писмени консултации и становища по въпроси на правото; 2. изготвяне на всякакви книжа - молби, тъжби, заявления, жалби и други, свързани с възложената от клиента работа; 3. представителство на доверителите и подзащитните и защита на правата и законните им интереси пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица.

« Последна редакция: Март 24, 2017, 11:18:06 am от Detelina_Filipova »

Gaidarov

• Изпълнителен съвет
  • Старши
  • Публикации: 68
  • Рейтинг: +6/-0
    • Профил
Качи го и в другата тема, това не е приоритет само на АК Варна..

Антони

• Адвокат
  • **
  • Публикации: 16
    • Профил
Вероятно би било добре да бъде закрепен принципа на "изключителност", но при това следва да бъдат изчерпателно посочени и изключенията от този принцип, като например - възможността на всяка специалност (архитект, геодезист, лекар и т.н.), да представлява гражданите и ЮЛ, съответно да съставя документи и да дава съвети, изключително в своята специалност, което например за счетоводителите, не включва преговори по трудови спорове.... Що се отнася до адвокатурата, необходимо е ясно да се определени (в законовата норма), че работата и дейността на адвоката НЕ се състои основно, само и изключително с предоставянето на процесуално представителство (в съда), както и че адвокатът може да представлява лицата в най-широка област.

Gaidarov

• Изпълнителен съвет
  • Старши
  • Публикации: 68
  • Рейтинг: +6/-0
    • Профил
Колеги, аз понеже съм се занимавал с тематиката ,ще споделя моето мнение. За съжаление в устройствените закони на другите професии е детайлнонразписана, а не е разписана в ЗА. Реално трябва да се дерайлира в ЗА това. Бяхме атакувани за това, че в една от точките на член.24 се посочва, че трябва навсякъде да се ходи с Адвокат, което не е необходимо . От там започна мантрата, че понеже сме станали много и паднали доходите, си търсим начин непазарно да ги повишим, което не беше целта на на ЗИДЗА. В този аспект искам да припомня решението на ИКАР да се опитаме да изготвим изцяло нов ЗА.

Clover

• Член на ИКАР
  • Адвокат
    • Профил
.
« Отговор #4 -: Март 24, 2017, 11:22:08 am »
.
« Последна редакция: Юни 28, 2017, 01:11:35 am от :) »

Clover

• Член на ИКАР
  • Адвокат
    • Профил
.
« Отговор #5 -: Март 24, 2017, 11:28:08 am »
.
« Последна редакция: Юни 28, 2017, 01:12:10 am от :) »

Plamen Kirilov

• Член на ИКАР
  • Адвокат
  • Публикации: 26
  • Рейтинг: +5/-0
    • Профил
Вероятно би било добре да бъде закрепен принципа на "изключителност", но при това следва да бъдат изчерпателно посочени и изключенията от този принцип, като например - възможността на всяка специалност (архитект, геодезист, лекар и т.н.), да представлява гражданите и ЮЛ, съответно да съставя документи и да дава съвети, изключително в своята специалност, което например за счетоводителите, не включва преговори по трудови спорове.... Що се отнася до адвокатурата, необходимо е ясно да се определени (в законовата норма), че работата и дейността на адвоката НЕ се състои основно, само и изключително с предоставянето на процесуално представителство (в съда), както и че адвокатът може да представлява лицата в най-широка област.

Тъжното е че ОГРОМНАТА част от обществото приема адвокатите като "неизбежно зло" до което се прибягва ако животът те е прекарал да участваш в съдебно дело.... Щеше да е весело, ако не беше тъжно... Според мен от НАШЕТО ежедневно поведение зависи да поясняваме и да припомняме на Обществото, комуникирайки с клиентите си, че адвокатите сме МНОГО полезни именно с това, така да помагаме на клиентите да си устройват живота и бизнеса, че да не се налага да ходят в съдилищата.... ЗА представителството също съм напълно съгласен, изкарал съм бая по-вече пари през целия си професионален стаж като нечий представител, НО не в съд, ами в делови отношения.

Clover

• Член на ИКАР
  • Адвокат
    • Профил
Точно така, колеги! Правилно сте ме разбрали! От скромните /едва 4/ мнения във ФОБА стана ясно, че колегите разбират принципът на "изключителност" като изключителна компетентност на адвоката. И аз също мисля така. Това означава, че този принцип, промъкнал се в ЗА, извън тези по КРБ, както правилно забеляза колегата Караниколов, трябва да остане в бъдещия ЗА. А именно въз основа на него, когато дефинираме що е то адвокатска професия, не трябва, поне според мен, да се върви по пътя на посочването /разширяването/ на дейностите /аз мисля и че сега са си добре, дефинирани доста "отворено", но категорично/, а да се върви в посока на забраната за извършването на тези дейности от други лица извън кръга на преките им задължения. Нещо, което не беше направено в проваления ЗИДЗА. Той стъпи на плоскост да "разширява" дейностите, което е абсолютно погрешна философия, защото животът се променя непрекъснато, с него - и житейските ситуации и нуждите от адвокатска помощ. С други думи, както съм посочвала и във ФОБА, нещо от рода на "Лице или лица нямат право да извършват/осъществяват адвокатската професия, освен когато определени дейности, свързани с нея не са за изпълнение на преките им професионални задължения. Когато такива лица обявяват или рекламират извършването на дейности, представляващи адвокатска професия, те задължително посочват и адвокатите или техни сдружения чрез които осъществяват това. По изключение дейности на адвокатската професия могат да извършват юрисконсултите в държавните учреждения и предприятия и ......../тук трябва да видя националния класификатор на професиите   :-\". Но за това има време, първо трябва да минем през принципните и добри неща в действащия ЗА, защото сме съзидатели, а не разрушители. В близките дни, след 28, ще пусна тема във ФОБА как може да се установяват нравствените качества на адвоката. Разбрахме, че адвокатурата е доста богата, значи може да си позволи да направи тест за нравствени качества /както примерно са тези за интелигентност, за аутизъм и т.н./, който да бъде с достатъчно много въпроси, които не могат да се "зазубрят" и въпросите се падат на адвоката на случаен принцип, чрез компютър. Във ФОБА има със сигурност колежка, която е била лекар мисля в психиатрия, надявам се да има и други, които обслужват подобни медицински заведения или лекари. А вие какво мислите за това?

Антони

• Адвокат
  • **
  • Публикации: 16
    • Профил
По въпроса "Какво е и какво не е ?" адвокатска дейност, се случва протяжно и мъчително изчакване. Вероятно това мълчание си има своите причини и подбуди.
Ето на какво се натъкнахме по един казус, преди няколко месеца:
http://umispublic.government.bg/srchProjectInfo.aspx?id=84222
Поставихме въпроса няколко пъти във ФОБА и във Варна, но не знаем, дали някой от органите е излязъл, поне със становище.
Във Варна основната дейност е в съвсем друга посока.

Това е кратко описание на обществено-финансираното явление от горната страница:

"Създаване на офис за правни услуги и застраховане.
Дейности:   Сформиране на екип за организация и управление на проекта. Ръководитерят на проекта организира следи за изпълнението и за индикаторите за изпълнение и отчетността на всички дейности по проекта. Счетоводителят на проекта изготвя трудови и граждански договори, декларации към НОИ и НАП, отчетни справки, междинни и заключителни финансови отчети.
Наемане на помещение за създаване на офис 1.Ще се потърси подходящо помещение за дейността – голям човекопоток, лесна достъпност. 2.Ще се сключи договор за наем, след което ще се обособят 2 работни места.
Обзавеждане и оборудване на помещението за създаване на офис 1.Ще се закупи необходимото обзавеждане за дейността – 2 бюра, модули, диван, клиентски столове и др. 2.Ще се закупи подходящо оборудване – компютърна система, лаптоп, мултифункционално устройсво, телефон/факс, касов апарат и др.
Закупуване на материали и консумативи за стартиране на дейността. 1.Ще се набавят необходимите материали за дейността. 2.Ще се набавят необходимите консумативи за стартиране на дейността.
Назначаване на необходимия персонал. 1.Ще се проведат интервюта за избиране на кандидат за работа. 2.Одобряване на най-подходящия кандидат.
Публичност и визуализация на отпуснатата безвъзмездна финансова помощ по проекта. 1.Ще се изработят рекламни табели, стикери и бланки, с които ще се информира общественосттта за получената безвъзмездна финансова помощ, съгласно правилата на Регламент (ЕК) № 1828/2006 на ЕК."

Общо-взето, единственото което тези обществено подкрепени лица ("не-адвокати") не могат да правят (все още), е процесуалното представителство. Но за постигането и на такава цел, същите могат да си наемат адвокат с такова право. И се получава, какво? - Край на идеята за свободната адвокатурКа. Успех!