Автор Тема: Изборите за делегати - проблеми  (Прочетена 706 пъти)

Django

• адв. Явор Харизанов, САК
  • Администратор
  • Старши
  • Публикации: 32
  • Рейтинг: +4/-0
  • 1500520310
    • Профил
Изборите за делегати - проблеми
« -: Февруари 08, 2017, 12:00:01 pm »
Имаме някакъв казус с изборите, защото преди тях, някой ми каза, че тези, които не са платили членски внос за Декември, не могат да гласуват на 1-вия тур, а на балотажа могат ако са си платили ПРЕДИ ПЪРВИЯ ТУР.

Ние имаме един писмен отказ, който може да обжалваме, защото в закона пише така:

Чл. 49. (1) Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз е длъжен ежемесечно да заплаща дължимите вноски към адвокатския съвет и към Висшия адвокатски съвет.
(2)  Адвокат или адвокат от Европейския съюз, който не е изпълнил задълженията си по ал. 1 за месеца, предхождащ изборите за органи на адвокатурата, не може да участва в тези избори и да бъде избиран в тези органи.

Човекът си носеше платежното от 26.01.2017 г. за платен членски внос за Декември и Януари и въпреки това му отказаха да гласува с мотива, че е бил включен в списъка с адвокатите с неплатен членски внос.

Явно е, че този списък е бил изготвен в някакъв момент, който е твърде далечен - преди 26.01.2017 г., т.е. 10 дни не са им стигнали да си ъпдейтнат списъка! Отново, 2017 година сме, а технологично органите на адвокатурата са в 1997.

Според текста в Закона за адвокатурата, логично е преценката дали някой си е платил членския внос, да се прави към момента на гласуването. Или базата им да е с ъпдейт от няколко дни - колкото са им нужни, за да могат технологично да се подготвят за изборите. И дори да не е така, при положение, че се представя документ за плащането, основание за отказ не би трябвало да има. За мен лично е явно, че това е един от многото методи за намаляване на избирателната активност.

Gaidarov

• Изпълнителен съвет
  • Старши
  • Публикации: 68
  • Рейтинг: +6/-0
    • Профил
Re: Изборите за делегати - проблеми
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2017, 07:31:58 am »
Цитира се разпоредбата на член 49,Ал.5 ЗА. Този текст за мен е противоконституционен, тъй като се лишава от избирателни права. Пример, да не можеш да гласуваш, ако не си си платил някакъв данък. Има интерес да се прави всичко възможно да бъде ограничена и.намалена избирателната активност, така организираните избиратели, за чиито организиране трябва ресурс решават всичко. На тези избори в САК мисля, че бяха 866 човека..